Τηλεδιάσκεψη των εταίρων του προγράμματος Erasmus+ 226

BDWlogo.png

Τηλεδιάσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 15 Σεπτεμβρίου 2022 στο πλαίσιο των εργασιών του προγράμματος Erasmus+ «Xτίζοντας μια κουλτούρα μάθησης για τον ψηφιακό κόσμο» (Building a Learning Culture for the Digital World), το οποίο υλοποιεί το Σχολείο μας σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διοίκηση Εκπαίδευσης Efeler Aϊδινίου (Τουρκία), τα πανεπιστήμια Adnan Menderes (Aϊδίνι-Tουρκία) και Onsekiz Mart (Τσανάκκαλε-Τουρκία) και τα ινστιτούτα Eurocultura (Ιταλία) και Institut Saumurois de la Communication (Γαλλία). Κατά την τηλεδιάσκεψη συζητήθηκαν θέματα που αφορούν στην παραγωγή έντυπου και ψηφιακού μαθησιακού υλικού με θέμα τον πληροφοριακό εγγραμματισμό μαθητών και καθηγητών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Το υλικό που έχει ήδη παραχθεί από τους εταίρους του προγράμματος θα δοκιμαστεί και θα αξιολογηθεί μετά τον Οκτώβριο του τρέχοντος σχολικού έτους από μαθητές και εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής Α’ και Β’ Λυκείου. Τα συμπεράσματα από την πιλοτική αυτή εφαρμογή θα συζητηθούν, μαζί με αυτά αντίστοιχων πιλοτικών εφαρμογών σε Τουρκία, Γαλλία και Ιταλία, στην τρίτη και τελευταία διά ζώσης συνάντηση των εταίρων στην Αθήνα από 1 έως 4 Φεβρουαρίου 2023. Στη συνέχεια το υλικό θα αναπροσαρμοστεί και θα εκδοθεί και σε έντυπη μορφή, πέρα από την ανάρτησή του σε πλατφόρμα Modle με τη μορφή σειράς μαθημάτων.

Ιστοσελίδα προγράμματος

www.bdwproject.eu

Διευθύνσεις προγράμματος στα κοινωνικά δίκτυα:

Facebook - @buildingdigitalworld

instagram - building.digital.world