Δημιουργία κωδικού ασφαλείας για την ηλεκτρονική υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.) ΓΕΛ για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου (Π.Μ.Δ.) για εισαγωγή σε Δημόσια ΙΕΚ έτους 2023

Σας ενημερώνουμε ότι από την Τρίτη 20.6.2023 έως την Παρασκευή 30.6.2022 οι υποψήφιοι των Πανελλαδικών Εξετάσεων και οι υποψήφιοι για το 10% μπορούν να δημιουργήσουν τον προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password). Το password που δημιουργείται καταχωρίζεται αποκλειστικά ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ τον υποψήφιο, καθώς είναι ΑΥΣΤΗΡΑ προσωπικό.

Επίσης ο υποψήφιος θα καταχωρίζει και το προσωπικό του mail, ως επιπλέον στοιχείο επικοινωνίας. Με αυτόν τον προσωπικό κωδικό θα μπορούν μετά από την ανακοίνωση των βαθμών των ΓΕΛ, να προχωρήσουν αρχικά στην επεξεργασία και τελικά στην οριστική υποβολή του Μηχανογραφικών Δελτίων, μέχρι τα μέσα Ιουλίου (για την ακριβή ημερομηνία λήξης της διαδικασίας θα ενημερωθείτε μόλις βγει η εγκύκλιος). Σε περίπτωση εξουσιοδοτημένου από τον υποψήφιο εκπροσώπου, θα κατατίθεται στο Λύκειο η πρωτότυπη εξουσιοδότηση, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από αρμόδια αρχή. Με τον ίδιο κωδικό έχουν δικαίωμα να υποβάλουν παράλληλο μηχανογραφικό για εγγραφή στα ΙΕΚ.

Για να διαβάσετε την εγκύκλιο πατήστε εδώ

Προσέλευση τελειόφοιτων που συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2023

Η προσέλευση των τελειόφοιτων στο σχολείο για τη δημιουργία του κωδικού ασφαλείας θα γίνει ως εξής:

• Τρίτη 20.6.2022 οι τελειόφοιτοι του Γ1 και του Γ2
  • Τετάρτη 21.6.2022 οι τελειόφοιτοι του Γ3

Ώρα προσέλευσης: 9.30 π.μ. - 12.30 μ.μ..

Την ίδια ημέρα θα παραλάβουν και το απολυτήριό τους.

Εάν κάποιος/α επιθυμεί να προσέλθει διαφορετική ημέρα αυτή ή την επόμενη εβδομάδα να επικοινωνήσει με email με το σχολείο.

Προσέλευση αποφοίτων που συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2023

Τετάρτη 21.6.2022 - Ώρα προσέλευσης: 9.30 π.μ. - 12.30 μ.μ..

Εάν κάποιος/α επιθυμεί να προσέλθει διαφορετική ημέρα να επικοινωνήσει με email με το σχολείο.

Προσέλευση αποφοίτων για το 10%

Οι υποψήφιοι ημερήσιων ΓΕΛ 2021 ή 2022 για το ποσοστό 10% των θέσεων εισακτέων, μπορούν να προσέρχονται για να δημιουργήσουν το δικό τους προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password) την Τρίτη 28.6.2022 (ώρα προσέλευσης 9.30-12.30).

Οι υποψήφιοι ΓΕΛ για το 10% των θέσεων, χωρίς νέα εξέταση, για να δημιουργήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password), θα επιδεικνύουν στο Λύκειό τους την αστυνομική ταυτότητα/διαβατήριο και τη Βεβαίωση συμμετοχής έτους 2021 ή 2022.