Όμιλος ''Πρώτες Βοήθειες''

ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ, πράξη ευαισθησίας και ανθρωπιάς, καλοσύνης, ανιδιοτέλειας και αίσθησης καθήκοντος. Απλές, εύκολες και γρήγορες ενέργειες που μπορεί να εφαρμόσει οποιοσδήποτε, οπουδήποτε, για να σώσει την ζωή ενός συνανθρώπου από βέβαιο θάνατο ή να αντιμετωπίσει έναν τραυματισμό ή να ανακουφίσει από τον πόνο. Οι πρώτες βοήθειες στοχεύουν στο πολυτιμότερο αγαθό της ανθρώπινης κοινωνίας· την ανθρώπινη ζωή.

Με τον όμιλο αυτό προσδοκούμε, σε συνεργασία με τον φιλανθρωπικό μη κερδοσκοπικό οργαγισμό Kids-save-Lives, την εισαγωγή στην εκπαίδευση πρώτων αποκρινομένων σε καταστάσεις απειλητικές για την ζωή, την καλλιέργεια  κοινωνικών  δεξιοτήτων και συνεργασίας με την συμμετοχή  τους σε ομάδες και την ανάπτυξη και καλλιέργεια του πνεύματος αλληλεγγύης και του εθελοντισμού. Παράλληλα η διάδραση με τους μαθητές θα ενθαρρύνει την υιοθέτηση   καλών πρακτικών αγωγής υγείας και ποιότητας  ζωής (αποφυγή καπνίσματος και αλκοόλ, σωστή διατροφή, κ.α. )   που αποτελούν αναγκαιότητα  και  στόχο του σημερινού σχολείου.