Τηλεδιάσκεψη των εταίρων για το πρόγραμμα Erasmus+

Building a Learning Culture for the Digital World

Το Σχολείο μας συμμετείχε από κοινού με τους συνεργαζόμενους οργανισμούς, Περιφερειακή Διοίκηση Εκπαίδευσης Efeler Aϊδινίου (Τουρκία), τα πανεπιστήμια Adnan Menderes (Aϊδίνι-Tουρκία) και Onsekiz Mart (Τσανάκκαλε-Τουρκία), τα ινστιτούτα Eurocultura (Ιταλία) και Institut Saumurois de la Communication (Γαλλία), σε τηλεδιάσκεψη που πραγματοποιήθηκε στις 2 Φεβρουαρίου 2022, προκειμένου να οριστικοποιηθούν τα περιεχόμενα του εγχειριδίου του προγράμματος πληροφοριακού και ψηφιακού γραμματισμού αλλά και της σειρά μαθημάτων σε πλατφόρμα Moodle. Τα περιεχόμενα βασίζονται στα πορίσματα της έρευνας αναγκών μαθητών και καθηγητών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε θέματα διαδικτυακής ασφάλειας, πνευματικών δικαιωμάτων, αναζήτησης και αξιολόγησης της πληροφορίας στο διαδίκτυο.

Τα περιεχόμενα του εγχειριδίου έχουν ως εξής:

Κεφ. 1: Διαδίκτυο (ιστορία, εξοπλισμός για την πρόσβαση στο διαδίκτυο, διευθύνσεις στο διαδίκτυο)

Κεφ. 2: Μηχανές αναζήτησης (ορισμός, μορφές, φίλτρα)

Κεφ. 3: Πρόσβαση στη διαδικτυακή πληροφορία, συγκέντρωση πληροφοριών, αναδιοργάνωση πληροφοριών και ηθική συγγραφής επιστημονικής εργασίας επί τη βάσει διαδικτυακών πηγών (αξιολόγηση πηγών, αναζήτηση σε ακαδημαϊκές πηγές, ανοιχτές ψηφιακές πηγές)

Κεφ. 4: Πνευματικά δικαιώματα στο διαδίκτυο και λογοκλοπή (ορισμοί, σύνταξη παραπομπών και αναφορών στον δημιουργό, μορφές πνευματικών δικαιωμάτων, ανοικτές πηγές για την εκπαίδευση)

Κεφ 5: Ασφάλεια του υπολογιστή και ασφάλεια στο διαδίκτυο (δίκτυα υπολογιστών, ιοί, worms, Trojans, spam, προστασία υπολογιστή, κυβερνοασφάλεια, κωδικοί και ασφάλεια κωδικών)

Κεφ. 6: Νομοθεσία σχετικά με τις τεχνολογίες της πληροφορίας (εγκλήματα στο διαδίκτυο, ιδιωτικότητα στο διαδίκτυο, ασφάλεια προσωπικών δεδομένων)

Το σχολείο μας έχει αναλάβει την προετοιμασία των κεφαλαίων 4 και 5. Η επόμενη συνάντηση των εταίρων θα πραγματοποιηθεί διά ζώσης στη Vizenza της Ιταλίας κατά το πρώτο δεκαπενθήμερο του Μαϊου 2022.