Πρόσβαση στο Πρότυπο ΓΕΛ Αγίων Αναργύρων

Το Πρότυπο ΓΕνικό Λύκειο Αγίων Αναργύρων, στεγάζεται μόνο του σε σχολικό κτήριο, το οποίο βρίσκεται κοντά στο μητροπολιτικό πάρκο Αντώνης Τρίτσης στην πλευρά των Αγίων Αναργύρων. Οι μαθητές εισάγονται με εξετάσεις, οι οποίες διεξάγονται από το Υπουγείο Παιδείας.  Αιτήσεις γίνονται ηλεκτρονικά κάθε χρόνο μετά από πρόσκληση της ΔΕΠΠΣ. Παλαιότερα θέματα εξετάσεων μπορείτε να βρείτε εδώ.

Από το σχ.έτος 2022-23 και για όσους μαθητές προβλέπεται από τη νομοθεσία η μετακίνηση από και προς το σχολείο γίνεται ΔΩΡΕΑΝ με μισθωμένα οχήματα με ευθύνη της Περιφέρειας Αττικής.

Πρόσβαση με δημόσια ΜΜΜ γίνεται:

α) Με χρήση του προαστιακού σιδηροδρόμου στη στάση ΠΥΡΓΟΣ ΒΑΣΙΛΙΣΣΗΣ, περίπου 100μ. από το σχολείο. Δείτε ζωντανά την κίνηση των δρομολογίων εδώ.

β) Με χρήση γραμμών ΟΑΣΑ, στα 250μ. από το σχολείο η στάση ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΥΡΓΟΥ ΒΑΣΙΛΙΣΣΗΣ στη λεωφόρο Δημοκρατίας, έξω από το ΣΜ Σκλαβενίτης.

• 892 ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ - ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ-ΙΛΙΟΝ
  • 735 ΑΧΑΡΝΑΙ - ΖΕΦΥΡΙ - ΣΤ. ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ (ΚΥΚΛΙΚΗ)
  • Α10 ΣΤΑΘΜΟΣ ΛΑΡΙΣΗΣ - ΑΧΑΡΝΑΙ (ΕΩΣ ΣΤΑΣΗ ΚΑΡΑΒΟΣ ΜΕΣΩ ΑΓ.ΠΕΤΡΟΥ)
  • Β10 ΣΤΑΘΜΟΣ ΛΑΡΙΣΗΣ - ΑΧΑΡΝΑΙ (ΜΕΣΩ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ)

4585552.png

γ) Με χρήση της γραμμής ΟΑΣΑ 720 ΑΝΑΚΑΣΑ - ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ - ΣΤ. ΑΤΤΙΚΗ (ΚΥΚΛΙΚΗ), το σχολείο βρίσκεται στα 300 μ. από τη 10η στάση Αγ.Αναργύρων:

210820231546.png

Μετακινήσεις μαθητών στο Λύκειο με μέσα της περιφέρειας.

γονείς, μαθητές, επισκέπτες, πρόσβαση, μεταφορά