Οικονομική Ολυμπιάδα 2024

Οικονομική Ολυμπιάδα

Γενικές πληροφορίες

Η Οικονομική Ολυμπιάδα είναι ένας διεθνής διαγωνισμός οικονομικών γνώσεων που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες λυκείου της Ελλάδας και του εξωτερικού και φιλοδοξεί να συμβάλει στην περαιτέρω ανάπτυξη των δεξιοτήτων και των γνώσεων των μαθητών και των μαθητριών στο πεδίο των οικονομικών.

Η Οικονομική Ολυμπιάδα διοργανώνεται από το ΚΕΦίΜ - Μάρκος Δραγούμης σε συνεργασία με το τσέχικο Ινστιτούτο Οικονομικής Εκπαίδευσης (INEV), υπεύθυνο φορέα του διεθνούς σκέλους του διαγωνισμού. Ο διαγωνισμός έχει την υποστήριξη της Τράπεζας της Ελλάδας και του Υπουργείου Εξωτερικών, ενώ στην Επιστημονική Επιτροπή της Οικονομικής Ολυμπιάδας μετέχουν διαπρεπείς οικονομολόγοι.

Ο διαγωνισμός έχει την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του διαγωνισμού.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί και φέτος σε τρεις γύρους:

- Τον Σχολικό γύρο,19 Μαρτίου- 22 Μαρτίου.

- Τον Περιφερειακό γύρο, τον Απρίλιο του 2024.
- Τον Τελικό, αμέσως μετά την ολοκλήρωση των πανελλαδικών εισαγωγικών εξετάσεων.

Οι διακριθέντες μαθητές και μαθήτριες του τελικού γύρου θα βραβευθούν με τα εξής χρηματικά έπαθλα:

- Πρώτο βραβείο: 3000 ευρώ.

- Δεύτερο βραβείο: 1500 ευρώ
- Τρίτο βραβείο: 500 ευρώ.

Τα βραβεία και ανταμοιβές υπάρχουν εδώ

Για τη συμμετοχή απαιτείται να έχει συμπληρωθεί το έντυπο γονικής συναίνεσης

Προετοιμασία

Βιβλίο Οικονομικά σε 31 Ώρες, που έχει ως στόχο να συνειδητοποιήσουν τα παιδιά ότι συναντούν τα οικονομικά σε κάθε τους βήμα. Το βιβλίο, όπως και τα βίντεο που το συνοδεύουν, δεν καλύπτει βέβαια το σύνολο της ύλης της Οικονομικής Ολυμπιάδας, αλλά είναι σχεδιασμένο ώστε να προσελκύσει το ενδιαφέρον παιδιών που δεν έχουν έρθει σε επαφή με την οικονομική επιστήμη.

- Μια σειρά 31 βίντεο βασισμένων στο βιβλίο Οικονομικά σε 31 Ώρες, ώστε να μπορούν να έρθουν σε επαφή με το υλικό του βιβλίου με ευχάριστο τρόπο.

- Ένα διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα μέσα από τη σελίδα της Οικονομικής Ολυμπιάδας στο Facebook.

- Τη διαδικτυακή πλατφόρμα του Quiz Οικονομικών, μέσα από την οποία τα παιδιά μπορούν να εμβαθύνουν τις γνώσεις τους κάνοντας quiz οικονομικών γνώσεων, με περισσότερες από 150 ερωτήσεις που καλύπτουν όλες τις πτυχές των οικονομικών φαινομένων.

- Υλικό στην ηλεκτρονική τάξη της κ. Σ. Τακάογλου Οικονομική Ολυμπιάδα