Ενημέρωση για λειτουργία ΚΕΣΥ

Επιστολή ενημέρωσης για διεύθυνση προσωρινής στέγασης και έναρξη λειτουργίας 2ου ΚΕΣΥ Γ΄ Αθήνας

Αγαπητές/αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

καλή σχολική χρονιά και καλή πρόοδο στα παιδιά μας.

Το 2ο ΚΕΣΥ Γ΄ Αθήνας ιδρύθηκε με τον Ν. 4547/2018 (αντικατάσταση των ΚΕΔΔΥ με ΚΕΣΥ) και έδρα (αρχικά) τον Δήμο Αιγάλεω. Στη συνέχεια, εκδόθηκε η Υ.Α. 30890/ΓΔ4/27-2-2019 που προβλέπει τη μεταφορά της έδρας στον Δήμο Ιλίου.

Με τη συνεργασία του Δήμου Ιλίου, τον οποίο ευχαριστούμε θερμά, παραχωρήθηκαν αίθουσες του παλιού Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Ιλίου για την προσωρινή στέγαση της υπηρεσίας. Έτσι, η λειτουργία του 2ου ΚΕΣΥ Γ΄ Αθήνας θα ξεκινήσει στη διεύθυνση: Ανδρέα Παπανδρέου 107, 13121 Ίλιον. Είμαστε σε συνεργασία με τις υπηρεσίες της Περιφέρειας Αττικής για την εγκατάσταση τηλεφωνικών συνδέσεων, αλλά προσωρινά δεν έχουμε τηλέφωνο επικοινωνίας. Oπότε, η επικοινωνία μας, αρχικά, θα μπορεί να γίνεται με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στο Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή μέσω των σχολείων φοίτησης των παιδιών σας, καθώς σχεδιάζουμε να επισκεπτόμαστε τα σχολεία σε τακτική βάση.

Σύμφωνα με την απόφαση 10745/5-7-2019 του Περιφερειακού Δ/ντή Εκπ/σης Αττικής στην αρμοδιότητα του 2ου ΚΕΣΥ Γ΄ Αθήνας, ανήκουν όλα τα σχολεία και Ε.Κ. (Δημόσια και Ιδιωτικά) Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Δήμων Ιλίου, Αγίων Αναργύρων ? Καματερού και Πετρούπολης και από τον Δήμο Περιστερίου τα σχολεία:

Νηπιαγωγεία

Δημοτικά

Γυμνάσια

Λύκεια

3, 7, 14, 18, 19, 20, 23, 32, 34,

36, 37, 40, 48, Ιδ. Κωνσταντινίδου και Ιδ. Αλεξάνδρου

5, 8, 10, 11, 15, 17, 21,

24, 28, 29, 36, 38, 41, 47

2, 7, 9, 10, 14, 17,

Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο

- Λ/Τ Περιστερίου

2, 7, 10, 11,

1ο και 2ο ΕΠΑΛ 3ο και 4ο Ε.Κ.

Για την καλύτερη επικοινωνία και συνεργασία μαζί σας, επιθυμούμε να σας ενημερώσουμε για τις πρώτες ενέργειες λειτουργίας της υπηρεσίας μας. Θα επανέλθουμε, αργότερα, με νεώτερη επιστολή μας, αλλά και με άλλες δράσεις που σχεδιάζουμε, ώστε να γνωρίσετε το έργο της υπηρεσίας μας και να συνεργαστούμε στην υποστήριξη των μαθητών/μαθητριών των σχολείων μας.

• Το 2ο ΚΕΣΥ Γ΄ Αθήνας παρέλαβε από το 1οΚΕΣΥ Γ΄ Αθήνας (και πρώην ΚΕΔΔΥ Γ΄ Αθήνας, Θηβών 250, Αιγάλεω) έναν μεγάλο αριθμό αιτήσεων, που κατατέθηκαν τα έτη 2016 - 2019 και αφορούν μαθητές/μαθήτριες των σχολείων μας.
  • Συναισθανόμενοι το μέγεθος της ευθύνης μας απέναντι στους/στις μαθητές/μαθήτριες και αναγνωρίζοντας απόλυτα ότι η δημόσια διοίκηση έχει συνέχεια, σας βεβαιώνουμε ότι όλες οι ενέργειες της υπηρεσίας μας είναι και θα είναι στην κατεύθυνση να διερευνήσουμε τον μέγιστο αριθμό των αιτημάτων μέχρι τη λήξη της σχολικής χρονιάς 2019-20.
  • Θα ξεκινήσουμε, δίνοντας άμεση προτεραιότητα στα αιτήματα που αφορούν μαθητές/μαθήτριες που βρίσκονται εκτός σχολικού πλαισίου και στα αιτήματα παράλληλης στήριξης που είχαν ήδη κατατεθεί, για τα οποία υπάρχουν πολύ στενά χρονικά όρια, καθώς πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία έκδοσης γνωμάτευσης μέχρι τις 15 Οκτωβρίου. Γι αυτό είναι απαραίτητο, όσοι έχετε καταθέσει αίτηση για παράλληλη στήριξη να ενημερώσετε άμεσα το σχολείο σας, το οποίο με τη σειρά του θα ενημερώσει εμάς.
  • Σύμφωνα με τη νομοθεσία: «Για τον προσδιορισμό των εκπαιδευτικών αναγκών και τον σχεδιασμό των βασικών αξόνων των Ε.Π.Ε. μαθητών/τριών με διαταραχές όρασης ή ακοής, κινητικές αναπηρίες, χρόνια νοσήματα, ψυχικές διαταραχές, διαταραχές αυτιστικού φάσματος, καθώς  και όσων άλλων λαμβάνουν φαρμακευτική αγωγή, η οποία δύναται να επηρεάσει τη μαθησιακή τους ικανότητα, απαιτείται η συνεργασία των Κ.Ε.Σ.Υ. με ιατρικές υπηρεσίες». Για τους/τις μαθητές/μαθήτριες που ανήκουν στις παραπάνω κατηγορίες, είναι απαραίτητο να έχετε ή να ζητήσετε την αντίστοιχη γνωμάτευση από τις δημόσιες ιατρικές υπηρεσίες. Οι διεπιστημονικές ομάδες του 2ου ΚΕΣΥ θα διερευνήσουν και τα αιτήματα που δεν διαθέτουν ήδη ιατρική γνωμάτευση, αλλά θα πρέπει να καταθέσετε αίτηση και σε δημόσια ιατρική υπηρεσία.
  • Το 2ο ΚΕΣΥ Γ΄ Αθήνας θα δέχεται νέα αιτήματα διερεύνησης - αξιολόγησης εκπαιδευτικών και ψυχοκοινωνικών αναγκών και παρεμβάσεων και δράσεων επαγγελματικού προσανατολισμού στα γραφεία του, Ανδρέα Παπανδρέου 107, Ίλιον, κάθε Πέμπτη 9:30 ? 13:30, από την Πέμπτη 19/9/2019 και έπειτα, μόνο από γονείς/κηδεμόνες, με φωτοτυπία ταυτότητας και προηγούμενες γνωματεύσεις, αν υπάρχουν.
  • Αιτήματα μόνο για Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισ μό και μέχρι την απόκτηση τηλεφωνικής σύνδεσης, θα γίνονται δεκτά και στο mail της υπηρεσίας Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.στο οποίο θα μας αναφέρετε ονοματεπώνυμο παιδιού, σχολείο φοίτησης και στοιχεία επικοινωνίας.

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία και σας βεβαιώνουμε ότι όλες οι ενέργειες της υπηρεσίας μας έχουν και θα έχουν στόχο την υποστήριξη των σχολείων, των μαθητών και των οικογενειών τους.

Ο Προϊστάμενος

Ιωάννης Μπουσδούνης

Για να κατεβάσετε την επιστολή πατήστε εδώ.