Εφηβεία: ο δρόμος προς τη (σεξουαλική) ωριμότητα

Πρόσκληση για συμμετοχή σχετικά με δράση των ΣΓΚ των Προτύπων Σχολείων της Αττικής με συμμετοχή και του ΣΓΚ του σχολείου μας για τη Σεξουαλική Αγωγή
*Σεξουαλική Αγωγή: μια παιδαγωγική ασπίδα απέναντι στη σεξουαλική κακοποίηση και τον εκφοβισμό.*
Ημερομηνία:
*Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2023, 20:00 - 22:00*
Τίτλος: «*Εφηβεία: ο δρόμος προς τη (σεξουαλική) ωριμότητα*», με τη Μαργαρίτα Γερούκη.
Η εκδήλωση απευθύνεται σε μαθητές/τριες όλων των τάξεων, γονείς μαθητών/τριών και εκπαιδευτικούς της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά στο σύνδεσμο:
Η Μαργαρίτα Γερούκη συζητά με μαθητές/τριες και γονείς, απαντά στις ερωτήσεις τους και αναπτύσσει όλα εκείνα τα σημεία που αφορούν στη σωστή σεξουαλική διαπαιδαγώγηση και τη σεξουαλική υγεία. Γνωστικές δυνατότητες, συναισθηματικές κλίσεις και συμπεριφορές που συμβάλλουν στην υιοθέτηση στάσεων και επιλογών με θετικό αντίκτυπο στην σωματική, πνευματική και ψυχολογική υγεία των νέων.
📌 Τι πρέπει οπωσδήποτε να γνωρίζουν τα παιδιά και από που να ενημερώνονται αξιόπιστα.
📌 Τι απορίες και συμπεριφορές να αναμένουμε από κάθε ηλικία.
📌 Όρια & Σταθμά - Αξίες & Προσδοκίες για μια υγιή ανάπτυξη.
📌 Κίνδυνοι και πώς να μιλάμε γι’ αυτούς.

May be an image of 1 person and text that says 'Εφηβεία o δρόμος προς τη (σεξουαλική) ωριμότητα Μαργαρίτα Γερούκη Π. Σχολική Σύμβουλος Α/θμιας Μεταδιδακτορική ερευνήτρια- Πανεπιστήμιο Jyväskylä www.margaritagerouki.net <a href=

2023, σύλλογος γονέων κηδεμόνων, ενημερωτικές δράσεις, συνεργασίες