Ωρολόγιο πρόγραμμα από 03/10/2022 έως 07/10/2022

• Εμφανίσεις: 22

Τηλεδιάσκεψη των εταίρων του προγράμματος Erasmus+ 226

BDWlogo.png

Τηλεδιάσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 15 Σεπτεμβρίου 2022 στο πλαίσιο των εργασιών του προγράμματος Erasmus+ «Xτίζοντας μια κουλτούρα μάθησης για τον ψηφιακό κόσμο» (Building a Learning Culture for the Digital World), το οποίο υλοποιεί το Σχολείο μας σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διοίκηση Εκπαίδευσης Efeler Aϊδινίου (Τουρκία), τα πανεπιστήμια Adnan Menderes (Aϊδίνι-Tουρκία) και Onsekiz Mart (Τσανάκκαλε-Τουρκία) και τα ινστιτούτα Eurocultura (Ιταλία) και Institut Saumurois de la Communication (Γαλλία). Κατά την τηλεδιάσκεψη συζητήθηκαν θέματα που αφορούν στην παραγωγή έντυπου και ψηφιακού μαθησιακού υλικού με θέμα τον πληροφοριακό εγγραμματισμό μαθητών και καθηγητών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Το υλικό που έχει ήδη παραχθεί από τους εταίρους του προγράμματος θα δοκιμαστεί και θα αξιολογηθεί μετά τον Οκτώβριο του τρέχοντος σχολικού έτους από μαθητές και εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής Α’ και Β’ Λυκείου. Τα συμπεράσματα από την πιλοτική αυτή εφαρμογή θα συζητηθούν, μαζί με αυτά αντίστοιχων πιλοτικών εφαρμογών σε Τουρκία, Γαλλία και Ιταλία, στην τρίτη και τελευταία διά ζώσης συνάντηση των εταίρων στην Αθήνα από 1 έως 4 Φεβρουαρίου 2023. Στη συνέχεια το υλικό θα αναπροσαρμοστεί και θα εκδοθεί και σε έντυπη μορφή, πέρα από την ανάρτησή του σε πλατφόρμα Modle με τη μορφή σειράς μαθημάτων.

Ιστοσελίδα προγράμματος

www.bdwproject.eu

Διευθύνσεις προγράμματος στα κοινωνικά δίκτυα:

Facebook - @buildingdigitalworld

instagram - building.digital.world

• Εμφανίσεις: 45

Ωρολόγιο πρόγραμμα από 26/09/2022 έως 30/09/2022

• Εμφανίσεις: 405

Προτάσεις για δημιουργία ομίλων 2022-2023 (ανακοινοποίηση στο ορθό)

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις προτάσεις για τη δημιουργία Ομίλων Καινοτομίας και Αριστείας για το σχολικό έτος 2022-2023

ΟΜΙΛΟΣ 1: Τέχνη και Έκφραση,  Γεωργία Αθανασίου, ΠΕ02 Φιλόλογος
ΟΜΙΛΟΣ 2:  Φίλοι της Φυσικής, Ιωάννης Βαρβιτσιώτης, ΠΕ04.01 Φυσικός
ΟΜΙΛΟΣ 3: Πρώτες Βοήθειες, Αριστέα Κλειδή, ΠΕ04.04 Βιολόγος
ΟΜΙΛΟΣ 4: Γρίφος, ένα παιχνίδι σκέψης, Βασιλική Μπακέττα, ΠΕ03 Μαθηματικός
ΟΜΙΛΟΣ 5: Πλοήγηση στον Ψηφιακό Κόσμο, Ασφάλεια και Ηθικά Ζητήματα, Νικόλαος Σιδέρης, ΠΕ86 Πληροφορικής
ΟΜΙΛΟΣ 6: Ραδιοφωνικές περιπλανήσεις με το Πρότυπο ΓΕΛ Αγ. Αναργύρων, Στέλιος Σιούτης, ΠΕ02 Φιλόλογος
ΟΜΙΛΟΣ 7: Όμιλος Μαθηματικών, Ευθύμιος Σουκαράς, ΠΕ03 Μαθηματικός
ΟΜΙΛΟΣ 8: Φωτογραφία: τέχνη και τεχνική, Μάριος Σπάθης, ΠΕ03 Μαθηματικός
ΟΜΙΛΟΣ 9: Ιστορία της Μόδας: Ένδυμα και κόσμημα, Αργυρώ Τζέλεσι, ΠΕ02, Φιλόλογος
ΟΜΙΛΟΣ 10: Μαθαίνοντας με τη βοήθεια του Arduino, Παναγιώτα Τσάγκαρη, ΠΕ04.01, Φυσικός
ΟΜΙΛΟΣ 11: Η σχολική βιβλιοθήκη οργανώνει και οργανώνεται, Μαρία Μηλιώτη, ΠΕ01, Θεολόγος

Μπορείτε να βρείτε την υπεύθυνη δήλωση για τη συμμετοχή στους ομίλους πατώντας εδώ.

• Εμφανίσεις: 650

Σελίδα 1 από 81